Příznaky nemoci

Příznaky

Jaké jsou příznaky?

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO), jejíž experti sledovali nakažené v Číně, patří mezi nejčastější příznaky horečka (88 %), suchý kašel (68 %), dýchavičnost (18 %), únava, bolest v krku, migrény a bolesti svalů (14 %). Mezi méně časté symptomy pak patří zimnice (11 %), závratě a zvracení (5 %) nebo průjem (4 %). Naopak rýma příznakem nákazy koronaviru není.

Inkubační doba infekce podle dosavadních zkušeností trvá až čtrnáct dní. Síla příznaků bývá různá, podobají se běžným projevům respiračních chorob.

Co dělat?

Pokud máte příznaky onemocnění koronavirem, tedy bolesti svalů, kloubů, suchý kašel a vysokou teplotu (nad 38°C), nikam nechoďte! Zavolejte svému praktickému (obvodnímu) lékaři, nebo na linku 1212, tam vám řeknou, jaký je přesně postup. Dojede k vám sanita, která udělá testy.

Pokud máte jinou nemoc, nebo se zhoršila vaše chronická dlouhodobá nemoc, zavolejte praktického (obvodního) lékaře a domluvte si s ním postup. Nejezděte do nemocnice ani k lékaři, nevolejte záchranku.

Záchranku volejte, pokud je váš stav vážný, když se obáváte, že byste mohli třeba omdlít, máte úraz nebo při jiném ohrožení života. Telefon je 155 nebo 112.